Sposób na piękny ogród. Ciekawe pomysły dekoracyjne

Jeszcze ćwierć wieku temu chodziliśmy po chodniku z płyt. Pamiętamy, jak zachowywał się ten materiał cementowy: płyty wybrzuszały się pod wpływem chodzenia, jeżdżenia rowerami i parkowania, a swoje robiły także korzenie zasadzonych przy deptaku drzew. Potknięcia na takim bruku były na porządku dziennym i bardzo bolesne dla palców stóp. Trwałość płyt też pozostawiała wiele do życzenia, a jeśli nieumiejętnie położone, już po jednym sezonie nadawały się do naprawy.

Potem stopniowo nastały czasy kostek brukowanych. Nie zwracamy na nie uwagi, bo doskonale się ze sobą komponują, nie wybrzuszają tak łatwo i można być spokojnym o zimę, bo o wiele mniej grożą poślizgnięciem na śniegu czy podczas oblodzenia. Także w przydomowych ogrodach stosuje się przeważnie jakiś rodzaj kostki brukowej.

Bruk klinkierowy jest trendy

Bruk klinkierowy jest jednak obecnie najlepszy. Jest aż 4 razy bardziej wytrzymały niż klasyczna kostka. Materiałem jest ceramika, którą otrzymuje się wypalając glinę w temp. ok. 1000 stopni C, co sprawia, że odznacza się walorami ekologicznymi – jest bardzo naturalny i uniwersalny, więc nadaje się do brukowania ulic, placów, wejść do urzędów czy jako ścieżki w ogrodzie. Kolor klinkieru jest odporny na zmianę barwy i blaknięcie w zmiennych warunkach atmosferycznych, a ścieralność jest bardzo niska. Jest bardzo antypoślizgowy, bo stopa nie mieści się na jednej kostce, dzięki czemu łączenie działa jak stosowane systemy dla aut, wyjeżdżających z ogrodu. Odpowiednio położony bije na głowę znaną z długowieczności poczciwe „kocie łby”, które kładziono w miastach w XIX stuleciu. krasnal w ogrodzie

Projektowanie ogrodu – pole do popisu

Kiedy już wybraliśmy kostkę klinkierową jako materiał do budowy ścieżek w ogrodzie, warto pomyśleć o jego aranżacji. Istnieją firmy, które projektują ogrody od A do Z, jednak samodzielne urządzenie kawałka zieleni w mieście czy na przedmieściach daje dużo satysfakcji. Ogrody są projektowane zasadniczo w stylu francuskim, który charakteryzuje regularność, brak „dzikich miejsc”, krzaków, pleniących się zarośli i chwastów. Styl ten świetnie koresponduje z grą w golfa, gdzie powierzchnia musi być bardzo precyzyjnie skoszona. Jeśli lubimy porządek, styl ten jest dla nas. Klomby i żywopłoty są regularnie przycinane. Wzorem dawnych pałaców neoklasycystycznych można zaprojektować naturalny „labirynt”, a obok ścieżek ze żwirem, przyda się w bardziej reprezentacyjnym centrum (gdzie można zaprojektować sadzawkę, ogródek skalny albo klomb z różnokolorowych róż) właśnie kostka klinkierowa, przywodząca na myśl prestiż (materiał nie należy do najtańszych) i wysoką pozycję społeczną.

Jeśli chcemy odrobinę romantyzmu, ciche i tajne schadzki, jak z osiemnastowiecznych powieści obyczajowych, to projektujmy ogród w drugim ze stylów, jakim jest styl angielski. Charakteryzuje go większa naturalność – można zaprojektować miejsca, dokąd trudno dotrzeć, można pozwolić roślinom na większą bujność i swobodę, można postawić w ustronnym miejscu „świątynię dumania”, w której nie niepokojeni przez nikogo możemy pisać swoje cele na następny rok. Ogród dobrze zaprojektowany to harmonia, nawet przeciwieństw, a przede wszystkim drzewa. Osobno powinny rosnąć liściaste, osobno iglaste. Jeśli chcemy krzewy, to najlepiej te nisko rosnące, pleniące się w stylu francuskim, a wyżej rosnące w angielskim. Odmian w zależności od tego, czy lubimy wierzby i brzozy (symbole słowiańskości), czy sosny i modrzewie znajdziemy w szkółkach mnóstwo.

Dobrze zaprojektowany ogród musi być nawadniany, jeśli gleba jest kategorii 4 i gorsza. Stojące zraszacze przydadzą się, gdy powierzchnia ogrodu jest spora, a ręczne wystarczą do małego ogródka. Po zaplanowaniu wszystkiego ostatnim etapem jest oczywiście wyposażenie – grill, ławka-huśtawka, oświetlenie (może być rzucane na dom, zwłaszcza jeśli jest to dworek z bielonym frontonem), oraz ogrodzenie. Najlepiej, zanim zaczniemy projektować, poczytać fachowe pisma, oglądnąć przykładowe realizacje albo znaleźć odpowiednie wzory w Internecie. Ogród jest duszą domu, a dom to przecież nasze wnętrze.

 

Separator image Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *