Rodzaje usług biura detektywistycznego

W większości miast Polski działają agencje detektywistyczne, świadczące zróżnicowane usługi swoim klientom. W mniejszych miejscowościach swoje usługi oferują również detektywi pracujący w pojedynkę. Wyszukując w popularnych wyszukiwarkach popularnych haseł, jak choćby „biuro detektywistyczne Kraków”, dostajemy setki tysięcy wyników o różnej treści. Ogłaszają się zarówno biura wszechstronne, zajmujące się przestępstwami karnymi, gospodarczymi czy innymi trudnymi lub nietypowymi przypadkami, jak i pojedyncze osoby posiadające licencję detektywa i świadczące typowe usługi dowodowe, w szczególności tropienie niewierności czy zdobywanie określonych materiałów do dalszego przetwarzania.

Czym zajmuje się biuro detektywistyczne?

Wbrew pozorom, zbieranie dowodów zdrady wcale nie jest najpopularniejszym zajęciem przeciętnego detektywa. Spektrum spraw, które przyjmują zarówno pojedynczy detektywi, jak i większe agencje znacznie się poszerzył i obecnie obejmuje nie tylko typowe sprawy rodzinne, ale coraz częściej również skupia się na wywiadzie gospodarczym oraz współpracy przy rozwiązywaniu spraw z pogranicza kryminalistyki. Rola detektywów nie pokrywa się z zadaniami śledczych kryminalnych – szczególnie w zakresie dostępnych prawnie narzędzi i metod, jakimi mogą się posługiwać detektywi. Jednak mimo znacznych ograniczeń ich praca bywa bardzo pomocna, a czasem wręcz przełomowa dla ostatecznego wyniku.

Zakres spraw, którymi  może się zająć biuro detektywistyczne można więc podzielić na trzy grupy:

sprawy rodzinne

sprawy gospodarcze

sprawy kryminalne

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Rodzaje spraw zlecanych detektywom…

…w ramach 3 wymienionych wcześniej grup bywają bardzo różne. Począwszy od bardzo typowych i stosunkowo łatwych do przeprowadzenia, a skończywszy na trudnych i wymagających szczególnych umiejętności lub niebezpiecznych.

W ramach spraw cywilnych najbardziej kojarzące się z pracą detektywa tropienie zdrady stanowi nadal całkiem spory procent zleceń. Jednak zdecydowanie inne jest obecnie podłoże tych zleceń i wymagania dotyczące zbieranych dowodów. W wielu przypadkach bowiem nie chodzi już tylko o samo upewnienie się, czy podejrzenia zleceniodawcy są słuszne. Znacznie częściej w grę wchodzą dowody mające obciążyć niewiernego przed sądem podczas rozprawy rozwodowej po to, by w następstwie otrzymać korzystny dla siebie wyrok i związany z nim podział majątku.

Równie częste są sprawy polegające na odszukiwaniu konkretnej osoby lub sprawdzeniu jej wiarygodności. Przy czym cel takich poszukiwań może być różny. Zwykle jest to chęć ustalenia miejsca pobytu lub pracy. Takie śledztwo prowadzone przez biuro detektywistyczne Kraków może dotyczyć byłego małżonka unikającego płacenia alimentów lub opiekunki do dziecka. Bywają zlecenia dotyczące pomocy w odnalezieniu zaginionych dzieci lub innych członków rodziny, które to czynności niejako towarzyszą działaniom policji wówczas, gdy ta ostatnia nie wykazuje się skutecznością.

Sprawy gospodarcze i karne

…stanowią zwykle największe wyzwanie dla detektywów. Nierzadko bowiem klienci lub cele mają związek ze środowiskiem przestępczym, a w grę wchodzą często bardzo duże pieniądze. Pośród nich można wymienić na przykład:

  • wywiad gospodarczy lub wykrywanie nadużyć finansowych
  • ustalenie składników majątkowych dłużników w celu skutecznego egzekwowania należności
  • oczyszczanie z zarzutów przestępstw gospodarczych lub karnych lub przeciwnie – znalezienie dowodów w sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *