Jak ozdobić salon

Salon to jedna z najbardziej wizytowych części domu. Nic dziwnego, że aranżowanie go przynosi ze sobą wiele pytań i wątpliwości. Jak ozdobić salon w atrakcyjny i zarazem ekonomiczny sposób? W niniejszym artykule znajdziemy odpowiedź na to pytanie!

Odpowiednie oświetlenie

Nowoczesny design coraz większą uwagę zwraca na rolę światła w pomieszczeniach. To bardzo naturalne i rozsądne podejście, ponieważ oświetlenie modeluje przestrzeń i zmienia panującą w niej atmosferę. A co najlepsze. Jest typowo użytecznym elementem każdej aranżacji. Światło przecież musi być wszędzie! Wieszając zatem chociażby efektowny kinkiet na ścianię piecze się niejako dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze, stawia się na funkcjonalność. Po drugie, osiąga się niebanalną dekorację. Ciekawym pomysłem jest opracowanie dwóch scenerii świetlnych. Jednej – bardziej kameralnej, gdzie światło płynie wyłącznie ze ściany i delikatnie opływa salon. Drugiej – bardziej przejrzystej, gdy źródeł jest więcej i w pomieszczeniu można też spokojnie pracować, szyć i robić wiele innych czynności wymagających perfekcyjnego oświetlenia.

Spójność dodatków

Udana aranżacja jest spójna. Co to znaczy? Na przykład wspomniany przez nas kinkiet powinien pasować do innych elementów wyposażenia. Można zrobić to dwojako: kontrastem bądź jednomyślnością. Kontrast będzie polegał na umieszczeniu czarnej lampy na białej ścianie, nad jasną kanapą. Monochromatyczność będzie w sytuacji, gdy wszystkie przedmioty zachowają podobną barwę. Nie zaleca się nadmiernego mieszania barw i stylów, ponieważ na dłuższą metę jest to po prostu męczące dla oka. Takie aranżacje szybciej się nudzą i wymagają zmiany. A to, jak wiadomo, jest niespecjalnie ekonomiczne… Podobnie jak kupowanie dodatków słabej jakości, które nie przetrwają próby czasu i szybko stracą swój efektowny wygląd.

Charakter mieszkańców

Wiele osób przy planowaniu dekoracji skupia się na inspiracjach z kolorowych magazynów. Owszem, potrafią one być naprawdę ładne i ciekawe, lecz nie można na nich poprzestać. Salon powinien mieć duszę! Jeśli więc szukać inspiracji, należy zajrzeć do serc mieszkańców domu. Mieszkając z małymi dziećmi zawsze warto wykorzystać ich potencjał twórczy. Kolorowe rysunki, wyjątkowe ozdoby – coś, czego nie kupi się nigdzie indziej, a co będzie przynosić miłe wspomnienia. Właśnie dzięki takim detalom osiąga się domową atmosferę. Tradycyjnym rozwiązaniem jest też umieszczanie w salonie zdjęć. Mogą to być zdjęcia z rodziną, przyjaciółmi bądź ilustracje przebytych podróży. Ramki da się umieścić na ścianie, postawić na stoliku. Dobre wrażenie wywołują też plakaty, obrazy, kwiaty i fantazyjne zegary.

Efekty optyczne

Szukając dodatków do salonu dobrze też określić swoje potrzeby. Jeśli pomieszczenie jest małe, przyda się je optycznie powiększyć. Jeśli zbyt ciemnie, trzeba je rozjaśnić. Warto poszukać specjalnych poradników opowiadających o efektach optycznych w aranżacji. Światło, kolory, ustawienia mebli. Możliwości jest naprawdę wiele!

 

Separator image Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *