Dlaczego musisz iść na studia MBA?

Jeśli pełnimy funkcje kierownicze, z pewnością chcemy się rozwijać i zarabiać coraz więcej. Rynek pracy wciąż się zmienia i nie wolno osiadać na laurach, a warto się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności. Szasną na rozwój dla menedżerów jest ukończenie studiów MBA, czyli Master of Business Administration. Są to bardzo intensywne studia podyplomowe dla pracowników zarządzających przedsiębiorstwem.

Czym są studia MBA?

Studia MBA to interdyscyplinarne studia łączące wiele dziedzin nauki: socjologię, psychologię, prawo, etykę, ekonomię, rachunkowość, finanse i marketing. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i projektem, informatykę, prawo, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów tego typu kursów: podstawowe – dla menedżerów, executive – dla najbardziej doświadczonej kadry oraz global executive – dla zarządzających instytucjami międzynarodowymi. Pod tą nazwą kryję się różne studia, które mogą mieć odmienne wymagania rekrutacyjne, liczbę godzin zajęć, wykładowców, język, w jakim zajęcia są prowadzone, wysokość czesnego, a także rodzaj dyplomu.

Jak się dostać na studia MBA?

Słuchacze na studia MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. W czasie procesu rekrutacyjnego najważniejsza jest rozmowa, a jej uzupełnieniem jest aplikacja, która odzwierciedla osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Na najlepszych programach obowiązuje również egzamin typu GMAT (przepustka na MBA we wszystkich krajach, w Polsce uczelnie współpracujące z zagranicznym partnerem przeprowadzają test wzorowany na GMAT). Kandydaci muszą też wykazać się kilkuletnim stażem zawodowym na kierowniczym stanowisku, zdać egzamin z języka angielskiego, a nawet przedstawić listy rekomendacyjne.

Czy opłaca się skończyć MBA? Studia jako przepustka do dalszej kariery?

Studia MBA są bardzo drogie. Za trwające dwa lata szkolenie trzeba zapłacić około 40 tys. złotych, ale jest to bardzo opłacalna inwestycja. Jeśli chcemy zapisać się na prestiżowe szkolenie MBA, studia mogą kosztować nawet 200 tys. dolarów – tyle zapłacimy za dwa lata nauki na amerykańskiej uczelni. Nie traktujmy tego jako zapory czy blokady, gdyż można korzystać z kilku źródeł finansowania – mogą to być pożyczki z instytucji finansowych blisko współpracujących z daną uczelnią, pożyczki z niezależnych instytucji oferujących kredyty dla studentów MBA lub finansowanie przez pracodawców. Osoby z certyfikatem MBA są cenione przez pracodawców, ale tylko wtedy, gdy za tytułem idzie wieloletnie doświadczenie w marketingu, które w połączeniu z wiedzą stanowi o przydatności pracownika. W czasie studiów MBA można poznać innych menedżerów i skonfrontować z nimi swoje doświadczenie i wiedzę, co może w przyszłości zaowocować nowymi szansami zawodowymi.

Studia MBA są najlepszą inwestycja w siebie. Menedżer z dużymi ambicjami, który chce mieć świetną pracę i zarabiać naprawdę dobrze, powinien zdecydować się na te studia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *